Jak sprawdzić nr konta bankowego kontrahenta dostawcy

Wielokrotnie płacąc za za jakąś większą transakcję, zastanawiałem się czy nie płacę na zły nr konta kontrahenta. Nie mam tu na myśli podstawienia złego nr rachunku podczas wpisywania do rachunku bankowego w systemie komputerowym. Taka sytuacja również mogła by mieć miejsce z powodu nieautoryzowanego dostępu do komputera z którego dokonuje płatności.

Myślę tu jednak o zwykłym, nawet papierowym przelewie, którego nie mogę zweryfikować (czy aby na pewno nr kota kontrahenta jest prawidłowy). Oczywiście mógłbym go potwierdzić z dokumentem nabycia (np: Faktury Zakupu) , poprzez rozmowę telefoniczną, bądź nawet udać się z wizytą do siedziby firmy.
Jednak nie są to dowody na to, że dany nr konta należy do tego kontrahenta.

Wyobraźmy sobie że poszukuje pojazdu (samochodu, maszyny) w salonie autoryzowanego producenta lub przez Internet .

Znajduje wybrany punkt, który wydaję mi się wiarygodny. Dokonuję wstępnej transakcji zakupu, gdzie niejednokrotnie nie widząc towaru na oczy proszony jestem o przedpłatę, zaliczkę lub zadatek, który należy wpłacić aby nadać „tok sprawie” ( istnieją różnice prawne między zaliczką a zadatkiem).

Załóżmy jednak, że wszystko to mistyfikacja i nie istnieje żaden autoryzowany partner; ludzie, z którymi mamy kontakt to oszuści. Oszustów cechuje to, że mają wpisany czas istnienia mistyfikacji, po którym ślad po nich ginie. Czas, jak powiedział Albert Einstein, jest względny i inaczej biegnie w zależności od obserwatora.

Mając to na uwadze, postaram się przedstawić bezpieczny i niedrogi sposób sprawdzenia kontrahenta związanego z nr rachunku, na który wpłacić mamy zaliczkę , zadatek lub też zapłatę za całą transakcję.

Fotolia_88515208_Subscription_Monthly_M

Trzy metody proponowane do sprawdzenia rachunku bankowego.
1.Proponuję wykonać telefon autoryzacyjny pod inny numer telefonu, który jesteśmy pewni, że należy do kontrahenta i nie budzi wątpliwości .
Można wykorzystać bazę PKD lub KRS gdzie może być zapisany nr telefonu firmy podczas dokonywania wpisu rejestracyjnego.

2.Luksusem jest podpisanie dokumentów zamówienia, zaliczkowej lub końcowej Faktury Zakupu poprzez klucz elektroniczny ( tak zwanym podpisem elektronicznym). Wiele firm posiada taki podpis, ale nie wykorzystuje go do szerszych możliwości handlowych kontaktu z klientami.
Wykorzystują klucz tylko do dokonywania rozliczeń z ZUSem lub Urzędem skarbowym.

3.Metoda ostatnia polega na dokonaniu przelewu o wartości 1 zł do kontrahenta na nr rachunku wskazanego w dokumencie. Następnie prosimy o odesłanie 1zł jako zwrot na rachunek Nadawcy, czyli nasz .Teraz możemy na wyciągu bankowym zidentyfikować właściciela rachunku bankowego, z którego przeszedł zwrot .

Myślę że te wskazówki uchronią nas przed oszustami chcącymi naciągnąć nas na ciężko zarobione pieniądze. Nasi specjaliści mogą pomóc w ustaleniu procedur bezpieczeństwa w przedsiębiorstwie.
Możemy ustalić możliwości podpisywania dokumentów kluczem elektronicznym, a przez ta zwiększyć wiarygodność przedsiębiorstwa jako dostawcy i nie wzbudzać wątpliwości u odbiorcy dokumentów finansowych państwa firmy .

 

Share this Post!

About the Author : Maciej Parzych