Podstawowe podzespoły komputera

Komputer Klasy PC zbudowany jest części, które można porównać do budowy ludzkiego ciała. Tak samo jak ludzki organizm, komputer potrzebuję podzespołów dzięki którym PC może sprawnie funkcjonować.

Płyta główna:

Płytę główną można porównać do kręgosłupa komputera i jest  jednym z najważniejszych komponentów. Płyta jest tworzona z odpowiednio pasującymi ścieżkami. Na jej podłożu rozmieszczone są gniazda , w które można zamontować karty rozszerzeń, pamięci RAM i mikroprocesor.12285589_937932436298143_458151687_n

Najważniejszym układem scalonym na płycie głównej jest chipset, który jak w ludzkim ciele działa jak rdzeń kręgowy. Chipset jest odpowiedzialny za połączenie pomiędzy różnymi komponentami na płycie głównej. Za komunikację służą magistrale. Chipset to dwa układy scalone:

 • mostek północny
 • mostek południowy

Mikroprocesor (procesor)

Mikroprocesor określany jest jako CPU czyli w uogólnieniu to taki mózg komputera klasy PC. Jest skomplikowanym układem scalonym który wykonuje tysiące obliczeń matematycznych i logicznych.20110105165521

CPU jest zamontowany w gnieździe tak zwanym sockecie i jest zamontowany na płycie głównej pozwala na komunikację. Procesor, zamontowany w specjalnym gnieździe na płycie głównej, umożliwia wymianę danych z chipsetem za pomocą magistrali danych. Od szybkości i sprawności chipsetu, magistrali danych i mikroprocesora w dużej mierze zależy wydajność komputera klasy PC.

 

 

Zestaw chłodzący

Dzisiejsze komputery klasy PC wyposażane są w wydajne układy scalone, które emitują dużą ilość ciepła. Aby uniknąć przepalenia poszczególnych komponentów, stosuje się tzw. zestaw chłodzący.800px-Prozessorkuehler_Sockel_775_heatpipe

Najłatwiejszą metodą chłodzenia jest użycie radiatora, który odprowadza ciepło do atmosfery. Jest to aluminiowy albo miedziany element montowany bezpośrednio nad układem scalonym. Radiator może być zamontowany razem z wentylatorem zewnętrznym, który zwiększa wydajność chłodzenia.

Istnieją również alternatywne metody chłodzenia

 • chłodzenie cieczą
 • heat pipe (cieplne rurki)
 • ogniwo Peltiera

Moduły pamięci RAM

Procesor żeby prawidłowo i sprawnie działał potrzebuje do pracy tak zwanej pamięci operacyjnej, potocznie nazywaną pamięcią RAM- czyli pamięcią o swobodnym dostępie. Podczas pracy komputera pamięć RAM przechowuje system operacyjny i aktualnie uruchomione aplikacje, główną zdolnością pamięci RAM jest umiejętność zaniku zawartości podczas braku napięcia.

W dzisiejszych czasach komputery PC wykorzystują pamięci DRAM, pamięć ta jest oznaczona jako DDR1, DDR2, DDR3 lub najnowsze DDR4.12285669_937932236298163_1065263778_n

W celu rozbudowania pamięci RAM w komputerze płyta główna jest wyposażona w specjalnie gniazda. Moduł o określonym standardzie, montowany jest w prosty sposób w gniazdach przytwierdzonych do płyty głównej.

 

 

 

Dysk twardy

Pamięć RAM przechowuje dane tymczasowo i po wyłączeniu napięcia tracimy wszystkie dane które były aktualnie zachowane. Aby dane były cały czas dostępne ,użytkownik musi zapisać je na dysku. Najlepszym przykładem który zapisuje dane jest pamięć masowa.jaki_dysk_ssd_9

Żeby przyłączyć dysk do płyty głównej potrzebny będzie nam odpowiedni interfejs który określa prędkość transmisji, okablowania i sposób konfiguracji napędów, jest to interfejs  ATA albo nowszy SATA.

Nowoczesnym rozwiązaniem są dyski SSD które są całkowicie elektryczne i nie posiadają talerzy. Jedną z zalet tego rozwiązania są o wiele większe prędkości przesyłu danych i większa niezawodność, jedyną wadą tego rozwiązania jest mniejsza pojemność w porównaniu z dyskiem talerzowym .

 

Karta graficzna

Dzięki karcie graficznej komputer daje nam możliwość wyświetlania obrazu przy użyciu monitora komputerowego. Zanim jednak obraz pojawi się na monitorze karta graficzna musi wygenerować obraz.NVIDIA-GeForce-GTX-Titan-Z_3

Karty graficzne w dzisiejszych czasach mają postać karty rozszerzeń lub są zintegrowane z procesorem i nazywają APU. Karta niezintegrowana jest o wiele mocniejsza i szybsza od karty zintegrowanej co umożliwia nam płynne i ładnie wyglądające granie w gry komputerowe. Najnowsze płyty główne wyposażane są w gniazdo szeregowej magistrali PCI Express x16, starsze- w AGP x8

Napęd optyczny

Inną odmianą pamięci masowych jest napęd optyczny typu CD, DVD, Blu-ray. Żeby odczytać i zapisać dane na nośniku używane jest światło lasera, i zapisywane jest na plastikowych płytach.

Standardy dysków optycznych umożliwiają zapisanie większych ilości danych:plextorpx-lb950ueo01

 • CD- Daje możliwość zapisu do 650,700 lub 800 MB na jednej płycie
 • DVD- Są różne rodzaje płyt DVD przechowujących odpowiedni 4,7, 8,5 9,4 17,08 GB danych.
 • Blu-ray- w wersji podstawowej  płyta jest jednostronna, większa dwustronna która przechowuje do 50 GB, obecnie jest wersja płyty kilkuwarstwowej która ma do 400 GB.

Interfejs stosowany w napędzie optycznym to ATAi SATA, a napędy zewnętrzne wykorzystują magistale USB i IEEE 1394.

W dzisiejszych czasach idea napędu optycznego jest przestarzała, pamięć przenośna i tak zwana chmura zastąpiła płyty CD,DVD, i Blu-ray.

 

Zasilacz

Wszystkie urządzenia elektryczne do działania potrzebują zasilania, które jest przystosowane do napięcia z sieci (230 V). Komputery PC wykorzystują kilka napięć: 3,3, 5 i 12 woltów (V). Dostarczane jest ono przez zasilacz impulsowy montowany w obudowie komputera.12312154_937932252964828_551505376_n

Zasilacz jest jednym z najważniejszych podzespołów, a od jego wydajności i stabilności zależy praca komputera.Zasilacz można porównać do ludzkiego serca które pompuje krew do organów.

Wybierając zasilacz komputerowy powinniśmy się kierować kilkoma czynnikami:

 • Moc
 • Chłodzenie
 • Czy jest modularny
 • Sprawdzić czy zasilacz o którym myślimy znajduję się na czarnej liście zasilaczy
Share this Post!

About the Author : Administrator