Zasilacze awaryjne

Zasilacz UPS jest zalecanym elementem każdego zestawu komputerowego. Pozwala wyregulować wahania napięcia z sieci energetycznej oraz podtrzymuje pracę urządzenia w przypadku zaniku zasilania. Pozwala to uniknąć kosztownych awarii i problemów. Jak każde urządzenie wymaga uwagi i konserwacji. Pozostawiany latami sam sobie potrafi przestać spełniać swoje zadanie.

Jeśli posiadamy UPS przez dłuższy okres czasu to zdąża się, że nie zdajemy sobie sprawy z tego ze UPS pracuje ale nie podtrzymuje urządzenia po zaniku zasilania. Usterka tego typu może świadczyć o konieczności wymiany baterii w tym UPSie.

Nie ma to znaczenia czy jest to UPS o mocy 350W czy 5,5KW, w każdym z nich może zaistnieć potrzeba wymiany baterii. Każdy UPS powinien być poddawany okresowej kontroli sprawności akumulatorów. Bardziej zaawansowane urządzenia posiadają wyspecjalizowaną elektronikę podającą niezbędne informacje testowo-sprawdzające pozwalające na określenie sprawności baterii. Często byliśmy wzywani gdzie urządzenia pozostawione same sobie rzeczywiście pracowały ale nie spełniały swojej funkcji. Taka praca nie tylko nie zabezpiecza nam urządzeń ale dodatkowo zużywa prąd.  Nasza firma prowadzi usługi wymiany, konserwacji, oraz naprawy zasilaczy UPS małych mocy jak i dużych urządzeń. Większość klientów uważa, że UPS ma zabezpieczyć nas przed zanikiem napięcia na stałe, natomiast zasadnicza idea jest trochę inna. Polega to na tym, że UPS ma potrzymać  urządzenie do czasu pojawienia się właściwego zasilania.

W przypadku właściwie zaprojektowanej instalacji pojawienie się zasilania nie jest uwarunkowane dostawcą energii, ponieważ jest zabezpieczone dodatkowo agregatem prądotwórczym który spowoduje pojawienie się prądu po zaniku napięcia od dostawcy nie dłuższym niż 5minut. UPS ma za zadanie podtrzymać urządzenia w krótkim okresie czasu, tylko do czasu uruchomienia się agregatu i podaniu prze niego napięcia. Podejście takie nie wymusza  na UPSie zbyt długiego czasu podtrzymania urządzeń przez bliżej nieokreślony okres czasu. Niewiadoma informacja o czasie podtrzymania zasilanie zostaje zastąpiona stałą wartością czasu określoną momentem uruchomienia agregatu prądotwórczego.

Następnym parametrem przy takim rozwiązaniu jest tak zwana moc urządzenia. Tłumacząc na ludzki język ilość i wartość mocy urządzeń podłączonych i pracujących pod kontrolo UPSa. Dobranie tej mocy jest to parametr który trzeba przeliczyć indywidualnie do klienta, uwzględniając tak zwany margines  bezpieczeństwa  oraz parametr przeciążenia chwilowego.

Jeśli potrzebujecie Państwo wyliczenia oraz zrobienia projektu zabezpieczenia urządzeń w przedsiębiorstwie, zapraszamy do współpracy oraz złożenia zapytania lub kontaktu z naszym konsultantem.

Share this Post!

About the Author : Administrator