Windows serwer

Rodzaje Windows serwer

  • Windows serwer 2000
  • Windows serwer 2003
  • Windows serwer 2008
  • Windows HPC serwer 2008
  • Windows serwer 2008 R2
  • Windows small small Business serwer
  • Windows Essential Business serwer
  • Windows home serwer
  • Windows serwer 2012

Opisy poszczególnych wersji:

Windows serwer 2000:

Pierwszy windows serwer zastąpił NT 4.0 Serwer, który jest przeznaczony dla małych i średnich sieciach, możliwa jest obsługa 4 procesorów. Windows 2000 Advanced Serwer – stworzony do większych sieci, zwiększone funkcje zabezpieczające i zarządzające, obsługa do 8 procesorów. Windows 2000 Datacter Serwer – najbardziej rozbudowana wersja serwera, obsługa do 32 procesorów. Każda z wymienionych wersji posiada mechanizm Plug & Play, funkcje zarządzania energią dla komputerów przenośnych, obsługę systemu plików FAT32, wsparcie DirectX, usługę Active Directory Services (ADS) pozwalana na gromadzenie informacji o wszystkich obiektach w sieci komputerowej, dynamiczną konfigurację (po zmianie konfiguracji systemu lub przeinstalowaniu sterowników nie jest wymagany ponowny restart systemu jak w poprzednich wersjach), szereg nowych narzędzi systemowych.

Windows serwer 2003:

Po Windowsie serwer 2000 firma Microsoft wprowadziła na rynek system Windows Server™ 2003. W nowszym serwerze Windowsa zastosowano najlepsze technologie z poprzedniej wersji, które są teraz bardziej intuicyjne i łatwiejsze w obsłudze.

System Windows Server 2003 oferuje wszystkie rozwiązania których klienci oczekują od serwera przeznaczonego do konkretnych celów. Zalety te to m.in. dobre zabezpieczenie, niezawodność, dostępność i skalowalność. Dodatkowo ulepszono i rozszerzono możliwości tego systemu przez zastosowanie platformy Microsoft .NET.

 

Windows serwer 2008:

Jest to najbardziej rozbudowaną wersją systemów Windows Server, zaplanowany do obsługi nowych usług sieciowych, aplikacji i usług sieci Web. Windows serwer 2008 został stworzony na bazie swojego starszego brata czyli systemu Windows Server 2003 z nowymi funkcjami, takimi jak nowe Webowe narzędzia, technologie wirtualizacji, zaawansowane bezpieczeństwo oraz narzędzia pomagające oszczędzać czas, redukować koszty i tworzyć solidne podstawy infrastruktury informatycznej w przedsiębiorstwie.

Windows HPC serwer 2008:

Edycja specjalnie zaprojektowana pod wysoko wydajnie jednostki.

Windows small business serwer:

Windows small business serwer jest na podstawie standardowej edycji serwerowej systemu. Dołączone jest do niego oddzielne oprogramowanie. Do dołączonego oprogramowania nie potrzeba wykupować oddzielnych licencji. W odróżnieniu od zwykłych wersji serwerowych, w SBS potrzeba tylko jednej licencji. Ułatwienie to wiąże się jedynie z pewnymi ograniczeniami funkcjonalności. Od roku 1998 SBS trafił razem z pracownikami do polskich szkół.

Windows Essential Business Serwer:

Windows Essential Business Server 2008 to opcja dla małych i średnich firm, którym nie wystarcza Windows SBS, jego stopień zintegrowania i oferowane przez niego funkcje. Dzięki wersji Release Candidate 0, , każdy może pobrać wersję systemu i sprawdzić czy dany Windows Essential Business Serwer będzie spełniać jego oczekiwania.

Windows serwer home

Windows Home Server 2011 to dobry przykład na to, że serwerowy system operacyjny nie musi być zawsze ciężki w obsłudze i wymagający sprzętowo. Adresowany do użytkownika  produkt ułatwi zarządzanie danymi i multimediami w sieci lokalnej. Określenie „serwer” dla zwykłego użytkownika kojarzy się zwykle ze skomplikowanym systemem lub komputerem, przeznaczonym do wyspecjalizowanych zadań w dużych korporacjach, drogim i trudnym w obsłudze, lecz nie zawsze jest to prawda. Serwer powinien udostępniać usługi i bez znaczenia na liczbę odbiorców. Takie same rozwiązania, co w dużych środowiskach przydają się często w domu. Windows serwer home jest prosty do skonfigurowania przez użytkownika. Właśnie dlatego został stworzony ten system, ma służyć jako miejsce do przechowywania plików lub multimediów w sieci domowej. Kolejnym zadaniem jest tworzenie kopii zapasowej stacji roboczych korzystających z sieci. Pozwala także zdalny dostęp do danych zapisanych na dysku.

Windows serwer 2012:

szóste wydanie Windows Server, wersja serwerowa systemu Windows 8 i jest  następca Windows Server 2008 R2. Inaczej niż  Windows Server 2012 nie wspiera komputerów opartych o Itanium i posiada cztery edycje. W tej edycji Windows serwer dodano lub usprawniono funkcje które występowały w  Windows Server 2008 R2, jak na przykład zaktualizowana wersja Hyper-V, nowa wersja menadżera zadań oraz system plików ReFS.

 

Share this Post!

About the Author : Administrator