Płatnik ZUS nie zadziała w systemie Windows XP

Zakład Ubezpieczeń Społecznych informuje o braku możliwości elektronicznego wysyłania dokumentów ubezpieczeniowych z programu Płatnik zainstalowanego na komputerze z systemem Windows XP!

service-3-1

 

Zgodnie z komunikatem ZUS, po pobraniu i zainstalowaniu pakietu aktualizacyjnego z dnia 21.05.2017 nr 104 (lub wyższy), z programu Płatnik pracującego  na komputerze z systemem Windows XP nie można elektronicznie wysyłać dokumentów do ZUS. System Windows XP nie obsługuje list TSL, które po aktualizacji programu Płatnik są wymagane do poprawnego działania weryfikacji podpisu elektronicznego.

W poprzednich pakietach aktualizacji w programie Płatnik weryfikacja certyfikatów działa w oparciu o mechanizmy, które nie używały list TSL. Po pobraniu aktualnie udostępnionych pakietów, weryfikacja certyfikatów wykonywana jest w oparciu o nowe mechanizmy, które – zgodnie z Rozporządzeniem (eIDAS) Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) NR 910/2014 z dnia 23 lipca 2014 r. – muszą działać w oparciu o aktualne listy TSL.

W związku z tym w programie Płatnik zainstalowanym na systemach Windows XP (z zainstalowanym i włączonym .NET Framework 4.0) można jedynie przygotować i wydrukować dokumenty ubezpieczeniowe. Nie jest możliwe przekazanie ich elektronicznie do ZUS. W celu wysłania dokumentów drogą elektroniczną program Płatnik musi być zainstalowany na komputerze z systemem operacyjnym Windows 7 lub nowszym.

Share this Post!

About the Author : Administrator